JAK OBNIŻYĆ WYSOKIE CIŚNIENIE? 

Na początek chciałbym podkreślić wagę tego artykułu, gdyż jest on rozwiązaniem na miliony niepotrzebnych zgonów na całym świecie. Ludzie dosłownie „padają jak muchy”. Nigdy nie wiadomo kiedy ich serce się zatrzyma. Dotyczy to również młodych. W ostatnim czasie wysportowani, młodzi ludzie w wieku ok. 30 lat przewracają się i już nie wstają. Niezdrowy styl życia oraz ciągła pogoń za sukcesem albo przetrwaniem z miesiąca na miesiąc, nie pozwala ludziom zadbać o swoje zdrowie. Są oni skupieni zupełnie na czymś innym. Dopóki czują się dobrze, to nie zwracają uwagi na swój stan zdrowia. Jednak w przypadku chorób serca, możesz nawet nie zauważyć, że jest jakiś problem. Możesz być „okazem zdrowia” i nagle dostać zawału serca. Czy tak powinno wyglądać nasze życie? Nie możemy być nawet pewni, że dożyjemy kolejnego dnia… Naprawdę nic się nie da z tym zrobić?

Co powoduje nadciśnienie tętnicze?

Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że jak zwykle cała wina spada na nie ten organ co trzeba. Wiele osób obwinia serce za wszelkie problemy sercowo naczyniowe. Nawet potocznie mówi się, że ktoś ma słabe serce. Jednak przyczyna tych problemów jest zupełnie inna. Najpierw należy się zastanowić jaką dokładnie funkcję pełni ten najważniejszy organ. Jest to pompowanie krwi… i właściwie to tyle. Serce nadaje rytm pracy w układzie krążenia i wymusza ruch w żyłach i tętnicach. Dlaczego zatem pojawia się problem z ciśnieniem krwi? Aby lepiej to zobrazować posłużę się tu przykładem kulinarnym. Wyobraź sobie, że pijesz sok przez rurkę. Nie masz z tym zazwyczaj problemu prawda? Ale co jeśli tym sokiem byłaby nasączona gąbka i miałbyś wyssać sok z tej gąbki? Robi się odrobinę trudniej… A jeśli to nie będzie sok, a gęsty koktajl, którym nasączona jest gąbka? Czeka Cię naprawdę trudne zadanie. Dokładnie z tym problemem mierzy się serce, próbując zassać krew z wątroby. Właśnie w tym organie krew zostaje oczyszczona, po całym przebiegu przez tętnice, żyły oraz naczynia krwionośne, i przekazana dalej do wykonywania swojej pracy. Jednak jak wcześniej powiedziałem, serce jest jedynym narządem który sprawia, że krew krąży po organizmie. Krew trafia do serca bezpośrednio z wątroby. Od tego w jakim wątroba jest stanie, będzie zależało czy łatwo będzie zassać krew z tego organu. Gdy wątroba jest mocno zanieczyszczona, obtłuszczona i wypełniona patogenami, to bardzo trudno jest pobrać z niej krew. Serce musi pracować dużo mocniej niż normalnie, doprowadzając w ten sposób do zwiększenia ciśnienia tętniczego.  Nie jest to jednak jedyny problem z jakim serce będzie się musiało uporać. Oprócz zanieczyszczonej wątroby, mamy również mocno zanieczyszczony cały układ krwionośny. Tętnice u niektórych osób są mocno zapchane, a krew brudna. W tętnicach mogą pojawiać się nawet tętniaki, które będą torowały przepływ krwi. Często również mamy do czynienia z zatorem żylnym, który jest wywołany bezpośrednio przez nieprawidłową dietę. W ekstremalnych przypadkach dochodzi nawet do całkowitego zatoru, najczęściej w nogach, co tworzy martwicę. Oznacza to, że w pewnym obszarze nóg dochodzi do braku dostaw tlenu oraz substancji odżywczych, ale również zwiększenia się ilości produktów przemiany materii komórek, co powoduje narastanie bakterii gnilnych mogących doprowadzić do silnego stanu zapalnego – powstawania ran i gnicia tkanek.

Sposoby na obniżenie ciśnienia 

Chciałbym teraz dokładnie omówić co możesz zrobić, jeśli masz problemy z podwyższonym ciśnieniem. Metod jest naprawdę wiele, internet jest dosłownie zalany wszelakimi pomysłami na domowe sposoby radzenia sobie z ciśnieniem. Problem w tym, że większość z nich kompletnie nie działa, a niektóre są wręcz niebezpieczne. Medycyna akademicka również niewiele tutaj pomoże, bo jedyne co usłyszysz od kardiologa lub lekarza pierwszej pomocy to: „Tutaj proszę, ma Pan tableteczki. One pomogą.” Niby na co mają pomóc? Celowo obniżyć ciśnienie? A w jakim celu serce próbuje ciężej pracować, tak dla rozrywki? Może ma taką zachciankę? NIE. Ma konkretny powód. Jeśli weźmiesz tabletki, aby obniżyć ciśnienie, to jedyne co zrobisz, to drastycznie zwiększysz ryzyko katastrofy w Twoim życiu. Musisz wyeliminować przyczynę problemu, a nie ją ignorować i maskować. 

Czy zioła obniżają ciśnienie? 

Zacznijmy od tego, że oczywiście zioła na nadciśnienie są pomocne, ale to jedynie dodatek. Nie należy ich traktować jako rozwiązania wszelkich problemów. Stosując ziołoterapię, czy są to napary z ziół, nalewki ziołowe, czy suplementy, pamiętaj, że jest to zaledwie kilka procent tego co możesz zrobić. One oczywiście pomogą Ci oczyścić organy, pomogą wyeliminować szkodliwe patogeny, a nawet udrożnić układ krwionośny. Jednak słowo „pomogą” jest tu kluczowe, ponieważ nie wykonają całej pracy. Będą mimo wszystko pomocne, więc warto się nimi wspierać. 

Jak obniżyć ciśnienie krwi domowymi sposobami?

Właściwie jest to bardzo proste, ponieważ „domowym sposobem” jest wszystko to, co codzienne zjadasz i co bezpośrednio przyczyniło się do Twojego stanu. Możesz oczywiście skonsultować się z lekarzem, dla Twojego poczucia bezpieczeństwa, żebyś miał świadomość, że jesteś pod czyjąś opieką. Możesz się też zgłosić do mnie, ponieważ pracuję z takimi problemami. Jednak gdy zdecydujesz udać się do lekarza, możesz jedynie liczyć na leki na nadciśnienie, ponieważ innego rozwiązania Ci nie zaproponuje, a jak wspomniałem wcześniej, nie jest to najlepszy pomysł. Twój styl życia może doprowadzić między innymi do miażdżycy. Większość ludzi ma z tym problem w mniejszym lub większym stopniu. Chcemy tego za wszelką cenę uniknąć. Sam wiesz co się dzieje z ubikacją kiedy się zapcha… katastrofa. Zdrowotna dieta może temu skutecznie zapobiegać, a jeśli twoje tętnice i żyły będą drożne, to już jeden duży problem mamy za sobą. Przede wszystkim co należy zrobić, to znacząco zredukować ilość tłuszczu w diecie, gdyż ma on skłonności do tego, aby oblepiać wszystko co napotka na swojej drodze. Oczywiście nie powinno tak być, gdyż za jego prawidłowe trawienie odpowiada wątroba i żółć. Wątroba, jeśli jest zdrowa, powinna skutecznie neutralizować oblepiające właściwości tłuszczu. Jednak dziś już nikt takiej nie ma. Dlatego też nadmiar tłuszczu w diecie będzie stanowił problem. Oprócz tego, że może doprowadzać z czasem do zatorów, to również będzie przyczyniał się do obciążania wątroby, nadnerczy, trzustki, jelit, a także serca. Zmniejszając ilość tłuszczu w pożywieniu, zmniejszasz ryzyko chorób ciśnienia tętniczego krwi i nie tylko. 

Wysokie ciśnienie krwi, a sól

Spożycie soli w diecie u większości ludzi jest zdecydowanie za wysokie. Sól, ponieważ jest substancją silnie żrącą, powoduje ściąganie wody do obszaru jelit. Ten proces z kolei powoduje odwodnienie w obrębie komórek, z którego woda została zabrana. Taka sytuacja przyczynia się do zwiększenia ilości toksyn w obrębie komórek, co doprowadza do dodatkowego zanieczyszczenia krwi – wątroba ma w tym momencie więcej pracy. Ściąganie wody do jelit, też będzie wywoływało efekt gęstej krwi, co z kolei również zwiększa ciśnienie. Zmniejszenie ilości soli w diecie pozwoli obniżyć ciśnienie tętnicze oraz w przyszłości zmniejszyć ryzyko zachorowania na nadciśnienie. Podkreślę tutaj również, że nie ma znaczenia czy używasz zwykłej soli, czy himalajskiej, czy kłodawskiej, czy jakiejkolwiek innej. Działanie jest dokładnie takie samo. Dlatego zalecam nie przekraczać pół łyżeczki soli dziennie, co pomoże Ci skutecznie obniżyć ciśnienie. Pamiętaj również o piciu wystarczającej ilości wody. Bez dodatku soli. Wodę „ożywić” możesz za pomocą dodatku soku z cytryny lub pomarańczy. 

Jak obniżyć ciśnienie krwi dzięki odpowiedniej diecie?

Powiedzmy, że dokonałeś pomiaru ciśnienia i stwierdzasz (Ty lub lekarz), że jest ono zdecydowanie zbyt wysokie. Jest kilka sposobów na to, aby doprowadzić do prawidłowego ciśnienia w Twoim organizmie. Leczenie nadciśnienia zaczyna się od tego co masz na talerzu. Jeśli dominują na nim produkty pochodzenia zwierzęcego, to nie uda Ci się szybko obniżyć ciśnienia. Należy w szczególności postawić na warzywa i owoce, które nie tylko nawodnią Twoje ciało, co sprawi, że krew nie będzie taka gęsta, ale również pomogą oczyścić wątrobę i jelita. Zmiana stylu życia, skutecznie obniża ciśnienie krwi. Proponuję na sam początek zastąpić tradycyjne śniadania owocowymi, co nie tylko da Ci zastrzyk energii, ale przede wszystkim nie obciąży wątroby już z samego rana. Poranki powinny jak najbardziej wspierać ciężką pracę, jaką Twoja wątroba miała do wykonania przez całą noc. Rozpoczynając dzień śniadaniem np. białkowo-tłuszczowym, zatrzymujesz wszelkie procesy detoksykacji organizmu. Warto również stworzyć sobie nawyk picia ciepłej wody z cytryną na czczo, 20 minut przed śniadaniem, co wesprze ważne procesy oczyszczające organizmu po nocy. Staraj się do obiado-kolacji nie spożywać zbyt ciężkich dań. Najlepiej oczywiście, aby nawet ostatni posiłek składał się z pokarmów lekkostrawnych jak warzywa, ziemniaki, bataty, kasza jaglana/quinoa, zielone liście oraz zioła. Pozwoli to zachować odpowiednią kolejność spożywania posiłków (od najlżejszego do najcięższego), dzięki czemu te ciężkie dania nie będą spowalniać trawienia tych lekkich, co często jest problemem samym w sobie. Taka praktyka zdecydowanie poprawi pracę serca, dzięki czemu unikniesz przyjmowania leków oraz znacząco zmniejszysz ryzyko chorób układu krążenia. Szczerze zachęcam do zdrowego stylu życia, gdyż nie jest on pomocny tylko przy zmianie wartości ciśnienia krwi, ale również przy praktycznie każdej jednostce chorobowej. Zawsze warto włączyć do swojej diety więcej owoców. Ludzie jedzą ich zdecydowanie za mało. Jeśli nie masz pomysłów na zdrowsze posiłki, to polecam nasze e-booki ze zdrowotnymi przepisami, a także kurs samoleczenia, który pomaga uporać się większością cywilizacyjnych chorób. 

Czy suplementy pomogą uniknąć objawów wysokiego ciśnienia? 

Podwyższone ciśnienie tętnicze to choroba, która ma bardzo silne korzenie. Oznacza to, że mogła powstawać przez dekady. Dlatego suplementy takie jak potas czy inne witaminy i minerały, nie są w stanie rozwiązać problemu. Tym bardziej, że 90% suplementów, z których korzystają ludzie są słabej jakości i są całkowicie bezużyteczne. Dobre suplementy, które mogą cokolwiek pomóc, są zazwyczaj bardzo drogie. Dlatego ja osobiście polecam, jeśli ktoś nie ma grubego portfela, aby szukał ważnych składników odżywczych w pożywieniu, zamiast łykać garść niepotrzebnych supli. Chyba, że ma to dla Ciebie działanie uspokajające 😉 

Aktywność fizyczna

Równie ważna jest umiarkowana aktywność fizyczna. Oczywiście sama w sobie nie rozwiąże problemu, bo jak powiedziałem wcześniej, sportowcy nierzadko padają jak muchy z powodu problemów z pracą serca. Jednak warto wiedzieć, że dzięki aktywności ruchowej dotlenisz organizm i sprawisz, że układ krwionośny będzie funkcjonował znacznie sprawniej. Ma to jednak podstawy jeśli jeszcze nie zanieczyściłeś sobie w znaczącym stopniu żył. W takim wypadku, intensywny trening zwiększa ryzyko zatoru w sercu, ponieważ istnieje ryzyko, że spory kawałek się oderwie i utknie w obrębie serca, co również może być niebezpieczne. Powinna to być kwestia profilaktyki, a nie stosowania gdy już ma się poważne problemy z miażdżycą. W tym wypadku należy naprawdę uważać i nie przesadzać ze sportem. Jedynie delikatna aktywność jak spacery czy pilates powinna wchodzić w grę..

Co przyczynia się do wzrostu ciśnienia? 

Podsumowując cały temat, chciałbym wymienić wszystkie czynniki, które mogą powodować problemy układu sercowo-naczyniowego. 

Zacznijmy m.in. od tych, które są zawarte w naszej diecie:

  • tłuste mięso, wędliny
  • produkty mleczne
  • jajka
  • gluten
  • dania o dużej zawartości tłuszczu
  • oleje
  • przetworzone przekąski (chipsy, chrupki, paluszki, ciastka)
  • słodycze
  • kolorowe, sztuczne napoje

+ dodatkowo problemem będzie alkohol oraz palenie papierosów.

Stres również jest dla nas niebezpieczeństwem wywołującym wysokie ciśnienie tętnicze będzie tworzyć sam stres. Gdyż na skutek silnych emocji wytwarzana jest adrenalina, która obciąża serce oraz wątrobę. Dlatego warto zorganizować odrobinę przestrzeni na spokojne życie. Regularna aktywność fizyczna pomoże Ci w pewnym stopniu redukować napięcie. Osoby z nadciśnieniem powinny szczególnie zadbać o ten aspekt życia.

Niefarmakologiczne sposoby

Jak widzisz istnieje wiele naturalnych sposobów na zbicie ciśnienia, nie korzystając z najbardziej popularnego rozwiązania – brania tabletek. Koncern medyczny jest stworzony tak, abyś generował dla niego zyski przez cały okres swojego życia, dlatego leki nie są stworzone z myślą o faktycznym wyleczeniu Twojego problemu. W tym artykule przedstawiłem Ci wiele skutecznych sposobów, które regulują ciśnienie krwi. Cieszy mnie, że w ostatnich latach, niefarmakologiczne metody zyskują na coraz większej popularności dzięki czemu pacjenci odstawiają różne rodzaje leków i zaczynają faktycznie zdrowieć. Jeśli chciałbyś nauczyć się jak dokładnie powinna wyglądać prozdrowotna dieta, to z całego serca polecam Ci mój kurs samoleczenia, który powinien być niezbędnikiem w każdym domu. Tutaj jest nasz sklep, gdzie możesz go zakupić: www.rawdzinka.pl Znajdziesz tutaj nie tylko kurs samoleczenia, ale również e-booki, dzięki którym przyrządzisz pyszne i zdrowe dania na cały dzień.

Spodobał Ci się artykuł? Koniecznie podziel się z innymi: